AAEE Virtual Conference 2020

“Disrupting Business as Usual in Engineering Education”

6 - 9 December 2020
#AAEE2020

 

Program

Time Zone: All sessions times are in Australian Eastern Daylight Time (AEDT)

Important Note: Virtual sessions are not being recorded and are available live only

Day 1 – Sunday 6 December

}

13:00 – 14:30

AAEE Early Career Academy Meeting

Chair: Anne Gardner

By invitation only

}

14:30 – 15:30

Welcome to Attendees

Welcome Address
Tom Goldfinch and Anne Gardner, 2020 Conference Chairs

AAEE Early Career Academy Induction

Social Program and Networking

Day 2 – Monday 7 December

}

09:00 - 10:30

Opening Sesion

Welcome to Country: Christopher Lawrence
Welcome to Attendees: Ian Burnett and Teng Joon Lim

Keynote Session

Keynote: Professor Sheryl Sorby, College of Engineering and Applied Science, University of Cincinnati
Chair: Anne Gardner

}

10:30 - 11:00 | Break

}

11:00 - 12:30

Session M1

M1A Workshop

Education Engineering Escape Rooms

Facilitators: Robert Ross and Sarah Ross

M1B Workshop

Facilitating Improvements in Group Work

Facilitator: Keith Willey

M1C Workshop

Developing Entrepreneurial Mindsets

Facilitators: Jeri Childers and Tania Machet

M1D Workshop

Humanitarian Engineering Education

Facilitators: Andrea Mazzurco, Nick Brown, Jeremy Smith and Scott Daniel

}

12:30 - 13:30 | Break

}

13:30 - 15:00

Session M2

}

15:00 - 15:30 | Break

}

15:30 - 17:00

Session M3

M3D Workshop: Student Challenge Projects

Facilitator: Julian O’Shea

}

17:00 | Networking

Day 3 – Tuesday 8 December

}

09:30 - 10:30

Keynote Session

Keynote: Associate Professor Keith Willey, Faculty of Engineering, The University of Sydney
Chair: David Lowe

}

10:30 - 11:00 | Break

}

11:00 - 12:30

Session T1

T1D Workshop: Mathworks A

Facilitators: Ken Dunstan, Bradley Horton and Shinsuke Matsubara

}

12:30 - 13:30 | Break | AAEE Annual General Meeting

}

13:30 - 15:00

Session T2

T2A Workshop

EA Accreditation

Facilitator: Bernadette Foley

T2B Workshop

Teamwork Through Constructive Controversy

Facilitators: Nicoleta Maynard, Tom O’Neill, Misol Kim and Jiachun Huang

T2C Workshop

Purpose-First Approach to Laboratories

Facilitator: Joshua Burridge

T2D Workshop

Strategies Online Project-Based Learning

Facilitators: George Goddard, Alison Stoakley, Scott Daniel and Eva Cheng

}

15:00 - 15:30 | Break

}

15:30 - 17:00

Session T3

T3D Workshop: Mathworks B

Facilitators: Ken Dunstan, Emmanuel Blanchard and Ruth-Anne Marchant

}

17:00 - 18:00 | AAEE Awards Ceremony

Day 4 – Wednesday 9 December

}

09:30 - 10:30

Keynote Session

Keynote: Lizzie Webb, CEO, Kindred Spirits Enterprises
Chair: Tom Goldfinch

}

10:30 - 11:00 | Break

}

11:00 - 12:30

Session W1

W1A Workshop

Tacit Knowledge Sharing in Teaching

Facilitators: Cat Kutay and Elyssebeth Leigh

W1B Workshop

Writing Good Journal Reviews

Facilitator: Sally Male, Anne Gardner, Johannes Strobel, Kacey Beddoes, Scott Daniel, Ray Eaton, Rosalie Goldsmith, Julia Lamborn and Sasha Nikolic

W1C Workshop

International Students Learning and Support

Facilitators: Siva Krishnan, Jayashri Ravishankar, Chamith Wijenayake and Stuart Palmer

W1D Workshop

Guided Simulation in Professional Practice

Facilitators: Julie Myers and Graham Town

}

12:30 - 13:30 | Break

}

13:30 - 15:00

Session W2

}

15:00 - 16:00

Closing Session

Best Paper Awards and Best Reviewer Award

AAEE 2021 Conference Announcement
Sally Male, 2021 Conference Chair

Closing Comments
Tom Goldfinch and Anne Gardner, 2020 Conference Chairs