Day 1 – Sunday 6 December

}

13:00 – 14:30

AAEE Early Career Academy Meeting

Chair: Anne Gardner

By invitation only

}

14:30 – 15:30

Welcome to Attendees

Welcome Address
Tom Goldfinch and Anne Gardner, 2020 Conference Chairs

AAEE Early Career Academy Induction

Social Program and Networking

Day 2 – Monday 7 December

}

09:00 - 10:30

Opening Session

Acknowledgement of Country: Christopher Lawrence
Welcome to Attendees: Ian Burnett and Teng Joon Lim

Keynote Session

Disruptions in Engineering Education for Diversity, Equity and Inclusion

Professor Sheryl Sorby, College of Engineering and Applied Science, University of Cincinnati

Chair: Anne Gardner

}

10:30 - 11:00 | Break

}

11:00 - 12:30

Session M1

M1A Workshop

Education Engineering Escape Rooms

Facilitators: Robert Ross and Sarah Ross

View Workshop Details

M1B Workshop

SPARKPLUS improving student’s group work learning, assessment, skill development and experience

Facilitator: Keith Willey, Anne Gardner and Greg Gardner

View Workshop Details

M1C Workshop

Developing Entrepreneurial Mindsets

Facilitators: Jeri Childers and Tania Machet

View Workshop Details

M1D Workshop

Humanitarian Engineering Education

Facilitators: Andrea Mazzurco, Nick Brown, Jeremy Smith and Scott Daniel

View Workshop Details
}

12:30 - 13:30 | Break

}

13:30 - 15:00

Session M2

Presentation Format

Group Presentation
Paper #1 & #50: 10 minute presentations followed by 10 minute group Q&A

Papers #48, #58 & #65: 30 minute presentations followed by 30 minute Q&A

Traditional Format
15 minute presentations followed by 15 minute group Q&A

Traditional Format
15 minute presentations followed by 15 minute group Q&A

}

15:00 - 15:30 | Break

}

15:30 - 17:00

Session M3

M3D Workshop: Student Challenge Projects

Facilitator: Julian O’Shea

Presentation Format

Traditional/Short Format
7 minute presentations with Q&A split in 2 groups (3 presenters each)

Traditional/Short Format
7 minute presentations followed by 5 minute Q&A. Conclude with group Q&A/discussion

Conclusions Showcase
5 minute presentations followed by 70 minute group Q&A. 2 slide limit

}

17:00 | Networking

Day 3 – Tuesday 8 December

}

09:30 - 10:30

Keynote Session

Constructively disrupting education to prepare students for the jobs of tomorrow

Keynote: Associate Professor Keith Willey, Faculty of Engineering, The University of Sydney
Chair: David Lowe

}

10:30 - 11:00 | Break

}

11:00 - 12:30

Session T1

T1D Workshop: Mathworks A

Facilitators: Ken Dunstan, Bradley Horton and Shinsuke Matsubara

Find out more

Presentation Format

Traditional Format
10 minute presentations followed by 40 minute group Q&A

Traditional Format
15 minute presentations followed by 15 minute group Q&A. 3 slide limit

Conclusions Showcase
5 minute presentations followed by 55 minute group Q&A. 2 slide limit

}

12:30 - 13:30 | Break | AAEE Annual General Meeting

}

13:30 - 15:00

Session T2

T2A Workshop

EA Accreditation

Facilitator: Bernadette Foley

View Workshop Details

T2B Workshop

Teamwork Through Constructive Controversy

Facilitators: Nicoleta Maynard, Tom O’Neill, Misol Kim and Jiachun Huang

View Workshop Details

T2C Workshop

Purpose-First Approach to Laboratories

Facilitator: Joshua Burridge

View Workshop Details

T2D Workshop

Strategies Online Project-Based Learning

Facilitators: George Goddard, Alison Stoakley, Scott Daniel and Eva Cheng

View Workshop Details
}

15:00 - 15:30 | Break

}

15:30 - 17:00

Session T3

T3D Workshop: Mathworks B

Facilitators: Ken Dunstan, Emmanuel Blanchard and Ruth-Anne Marchant

Disruption by New Technologies in the Engineering Industry Space

Presentation Format

Traditional Format
15 minute presentations followed by 15 minute of group Q&A

Traditional Format
15 minute presentations followed by 15 minute group Q&A.

Traditional Format
15 minute presentations followed by 15 minute of group Q&A

}

17:00 - 18:00 | AAEE Awards Ceremony

Day 4 – Wednesday 9 December

}

09:30 - 10:30

Keynote Session

Our shared imperative – responding to the climate crisis

Keynote: Lizzie Webb, CEO, Kindred Spirits Enterprises
Chair: Tom Goldfinch

Download the Presentation

}

10:30 - 11:00 | Break

}

11:00 - 12:30

Session W1

W1A Workshop

Tacit Knowledge Sharing in Teaching

Facilitators: Cat Kutay and Elyssebeth Leigh

View Workshop Details

W1B Workshop

Writing Good Journal Reviews

Facilitator: Sally Male, Anne Gardner, Johannes Strobel, Kacey Beddoes, Scott Daniel, Ray Eaton, Rosalie Goldsmith, Julia Lamborn and Sasha Nikolic

View Workshop Details

W1C Workshop

International Students Learning and Support

Facilitators: Siva Krishnan, Jayashri Ravishankar, Chamith Wijenayake and Stuart Palmer

View Workshop Details

W1D Workshop

Guided Simulation in Professional Practice

Facilitators: Julie Myers and Graham Town

View Workshop Details
}

12:30 - 13:30 | Break

}

13:30 - 15:00

Session W2

Presentation Format

Traditional Format
10 minute presentations followed by 5 minute Q&A. Conclude with group Q&A/discussion

Pre-Recorded with Live Q&A
9 minute presentations followed by group live Q&A

Conclusions Showcase
5 minute presentations followed by 5 minute Q&A. Conclude with group Q&A/discussion

}

15:00 - 16:00

Closing Session

Best Paper Awards and Best Reviewer Award

AAEE 2021 Conference Announcement
Sally Male, 2021 Conference Chair

Closing Comments
Tom Goldfinch and Anne Gardner, 2020 Conference Chairs