Social Events / Networking

Informal Networking.

Gather is a new tool for getting to both explore and chat with other people, and we are using Gather for the Virtual AAEE2020 conference to help enable the informal networking connections that can be made at conferences.  Make your avatar and then walk around and explore the space!

Games, Scavenger Hunt & Escape Room.

The Games and Scavenger Hunt can be enjoyed at any time. Click the links to find our more about them. 

Scavenger Hunt.

Upload your files for the Scavenger Hunt here. 

Escape Room.

If you’re interested in playing an escape room on Tuesday evening, please sign up here by Monday 5pm

Asynchronous Workshop

Use of digital tools during online/remote learning

Facilitators: Rod Fiford and Guien Miao

This is an asynchronous workshop which aims to bring together educators from multiple universities to identify and discuss various digital tools that have been used to facilitate learning in an online learning environment and share examples of (both successful and unsuccessful) use cases.

Please email rod.fiford@sydney.edu.au to be added to the collaborative space that we’re using to collate this information. Please visit us in Gather at our kiosk during breaks to add insights and discuss your use cases with us. We will also disseminate the results of the workshop to all participants at the end of the conference.

Time Zone
All sessions times are in Australian Eastern Daylight Time (AEDT). Check your time zone here.

Important Note
Virtual sessions are not being recorded and are available live only.
Be sure to test your login in advance to avoid missing any live presentations.

Day 1 – Sunday 6 December

}

13:00 – 14:30

AAEE Early Career Academy Meeting

Chair: Anne Gardner

By invitation only

}

14:30 – 15:30

Welcome to Attendees

Welcome Address
Tom Goldfinch and Anne Gardner, 2020 Conference Chairs

AAEE Early Career Academy Induction

Social Program and Networking

Day 2 – Monday 7 December

}

09:00 - 10:30

Opening Session

Acknowledgement of Country: Christopher Lawrence
Welcome to Attendees: Ian Burnett and Teng Joon Lim

Keynote Session

Disruptions in Engineering Education for Diversity, Equity and Inclusion

Professor Sheryl Sorby, College of Engineering and Applied Science, University of Cincinnati

Chair: Anne Gardner

}

10:30 - 11:00 | Break

}

11:00 - 12:30

Session M1

M1A Workshop

Education Engineering Escape Rooms

Facilitators: Robert Ross and Sarah Ross

View Workshop Details

M1B Workshop

SPARKPLUS improving student’s group work learning, assessment, skill development and experience

Facilitator: Keith Willey, Anne Gardner and Greg Gardner

View Workshop Details

M1C Workshop

Developing Entrepreneurial Mindsets

Facilitators: Jeri Childers and Tania Machet

View Workshop Details

M1D Workshop

Humanitarian Engineering Education

Facilitators: Andrea Mazzurco, Nick Brown, Jeremy Smith and Scott Daniel

View Workshop Details
}

12:30 - 13:30 | Break

}

13:30 - 15:00

Session M2

Presentation Format

Group Presentation
Paper #1 & #50: 10 minute presentations followed by 10 minute group Q&A

Papers #48, #58 & #65: 30 minute presentations followed by 30 minute Q&A

Traditional Format
15 minute presentations followed by 15 minute group Q&A

Traditional Format
15 minute presentations followed by 15 minute group Q&A

}

15:00 - 15:30 | Break

}

15:30 - 17:00

Session M3

M3D Workshop: Student Challenge Projects

Facilitator: Julian O’Shea

Presentation Format

Traditional/Short Format
7 minute presentations with Q&A split in 2 groups (3 presenters each)

Traditional/Short Format
7 minute presentations followed by 5 minute Q&A. Conclude with group Q&A/discussion

Conclusions Showcase
5 minute presentations followed by 70 minute group Q&A. 2 slide limit

}

17:00 | Networking

Day 3 – Tuesday 8 December

}

09:30 - 10:30

Keynote Session

Constructively disrupting education to prepare students for the jobs of tomorrow

Keynote: Associate Professor Keith Willey, Faculty of Engineering, The University of Sydney
Chair: David Lowe

}

10:30 - 11:00 | Break

}

11:00 - 12:30

Session T1

T1D Workshop: Mathworks A

Facilitators: Ken Dunstan, Bradley Horton and Shinsuke Matsubara

Find out more

Presentation Format

Traditional Format
10 minute presentations followed by 40 minute group Q&A

Traditional Format
15 minute presentations followed by 15 minute group Q&A. 3 slide limit

Conclusions Showcase
5 minute presentations followed by 55 minute group Q&A. 2 slide limit

}

12:30 - 13:30 | Break | AAEE Annual General Meeting

}

13:30 - 15:00

Session T2

T2A Workshop

EA Accreditation

Facilitator: Bernadette Foley

View Workshop Details

T2B Workshop

Teamwork Through Constructive Controversy

Facilitators: Nicoleta Maynard, Tom O’Neill, Misol Kim and Jiachun Huang

View Workshop Details

T2C Workshop

Purpose-First Approach to Laboratories

Facilitator: Joshua Burridge

View Workshop Details

T2D Workshop

Strategies Online Project-Based Learning

Facilitators: George Goddard, Alison Stoakley, Scott Daniel and Eva Cheng

View Workshop Details
}

15:00 - 15:30 | Break

}

15:30 - 17:00

Session T3

T3D Workshop: Mathworks B

Facilitators: Ken Dunstan, Emmanuel Blanchard and Ruth-Anne Marchant

Disruption by New Technologies in the Engineering Industry Space

Presentation Format

Traditional Format
15 minute presentations followed by 15 minute of group Q&A

Traditional Format
15 minute presentations followed by 15 minute group Q&A.

Traditional Format
15 minute presentations followed by 15 minute of group Q&A

}

17:00 - 18:00 | AAEE Awards Ceremony

}

18:00 | SOCIAL EVENT - ESCAPE ROOMS

There will be an opportunity to play an escape room from the following list:

Sign up with a team, or let us know if you’d like us to place you in a team!

Day 4 – Wednesday 9 December

}

09:30 - 10:30

Keynote Session

Our shared imperative – responding to the climate crisis

Keynote: Lizzie Webb, CEO, Kindred Spirits Enterprises
Chair: Tom Goldfinch

}

10:30 - 11:00 | Break

}

11:00 - 12:30

Session W1

W1A Workshop

Tacit Knowledge Sharing in Teaching

Facilitators: Cat Kutay and Elyssebeth Leigh

View Workshop Details

W1B Workshop

Writing Good Journal Reviews

Facilitator: Sally Male, Anne Gardner, Johannes Strobel, Kacey Beddoes, Scott Daniel, Ray Eaton, Rosalie Goldsmith, Julia Lamborn and Sasha Nikolic

View Workshop Details

W1C Workshop

International Students Learning and Support

Facilitators: Siva Krishnan, Jayashri Ravishankar, Chamith Wijenayake and Stuart Palmer

View Workshop Details

W1D Workshop

Guided Simulation in Professional Practice

Facilitators: Julie Myers and Graham Town

View Workshop Details
}

12:30 - 13:30 | Break

}

13:30 - 15:00

Session W2

Presentation Format

Traditional Format
10 minute presentations followed by 5 minute Q&A. Conclude with group Q&A/discussion

Pre-Recorded with Live Q&A
9 minute presentations followed by group live Q&A

Conclusions Showcase
5 minute presentations followed by 5 minute Q&A. Conclude with group Q&A/discussion

}

15:00 - 16:00

Closing Session

Best Paper Awards and Best Reviewer Award

AAEE 2021 Conference Announcement
Sally Male, 2021 Conference Chair

Closing Comments
Tom Goldfinch and Anne Gardner, 2020 Conference Chairs